Zgierz – historia miasta

Zgierz historia miasta

Układ urbanistyczny

Odwiedzając Zgierz, warto zwrócić uwagę na unikatowy układ urbanistyczny osiedla Nowe Miasto graniczące z rzeką Bzurą. Centralnym punktem miasta jest Plac imienia Jana Kilińskiego z zabytkowymi kamienicami z XIX wieku. Plac pełnił funkcję targową. Znajdowały się tam kramy miejscowych przedsiębiorców. Obecnie rejon stał się rekreacyjną częścią miasta podzieloną na 4 kwartały. Na jednym z nich znajduje się fontanna, dwa to zielone skwery. W ostatniej części zbudowano pętlę tramwajową. Zespół urbanistyczno-architektoniczny wpisano do rejestru zabytków.

Jeden z najważniejszych obiektów to Kościół świętej Katarzyny w Zgierzu. Wybudowano go w latach 1910-1924 w neogotyckim stylu, zwanym także gotykiem nadwiślańskim. Aby móc podziwiać świątynię, trzeba pokonać 62 schody oraz przejść przez bramę, w której znajdują się figury świętych Jana Apostoła i Ewangelisty oraz Rocha. Nad budowlą unosi się wieża o wysokości 60 metrów.

Turyści mogą również odwiedzić stare cmentarze żydowskie, katolickie, protestanckie czy mariawickie. Na uwagę zasługuje także Kościół Chrystusa Króla. Ta neogotycka świątynia wybudowana została przez mariawitów w 1907 roku.

Zgierz – miasto tkaczy

Zgierz to miasto, w którym w przeszłości rozwijał się przemysł włókienniczy. Do dziś zachowały się zabytkowe, murowane domy tkaczy łączące funkcje mieszkalne z pracowniami rękodzielniczymi. Turyści mają szansę zapoznać się z historią Zgierza. udając się do Parku Kulturowego Miasta Tkaczy.

Muzeum zlokalizowane jest w jednej ze starych kamienic przy ulicy Rembowskiego. Oglądając ekspozycje, zwiedzający dowiedzą się między innymi, jak w dawnych czasach wyglądały techniki produkcji sukna. Chętni mogą spróbować swoich sił w tkaniu na oryginalnym krośnie pochodzącym z XIX wieku. Oprócz tego turyści mają szansę zobaczyć, jak wyglądały wnętrza mieszkalne kamienic.

Dla grup uczniowskich przygotowano specjalną lekcję muzealną, podczas której przekazywane są informacje dotyczące historii produkcji włókna na terenach Polski.

Oprócz tego warto udać się do Muzeum Zgierza. Instytucja mieści się w pięknym klasycystycznym budynku z 1828 roku. Placówka organizuje ciekawe stałe ekspozycje. Są to wystawy wnętrz mieszczańskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycja zatytułowana Dziecięcy świat, zabawki z dawnych lat.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie nigdzie publikowany.